غذا ها و خوراکی های اصیل اصفهان

 

اجاره منزل اصفهان


غذاهای محلی و سنتی از مهم ترین جاذبه های اجتماعی به شمار می روند. تقریبا همه انواع خوراک ها در این استان تهیه و طبخ می شود ولی برخی از آن ها خاص خود مردم استان است که در همه شهرها، بخش ها و دهستان ها تهیه شده و طرز استفاده آن از این خطه به نقاط دیگر ایران رفته است


مشهورترین غذای سنتی اصفهان بریان است. غذاهای دیگری چون: اشکنه ،کاله جوش، اماج، کاچی ، گوشت و لوبیا، گوشت و عدس،قیمه ریزه، سرگنجشکی،پلوماش ، ماشازردک، تاس کباب، یخمه ترش ، یخمه لوبیا، کوفته باقالی ، کباب مُشتی، ماشا قمری ، حلیم بادمجان ، خورش ماست ، نخوداب غوره ، شوربا ، آش آلوچه و شله بریان زیره ... از دیگر غذاهای سنتی استان اصفهان به شمار می آیند.

 


 

بریون یا بر یان

 

 


اولین مطلب در ارتباط با این غذا  نام آن است.

نام این غذا بریان و به لهجه ی اصفهانی ها بریون می باشد. اما متاسفانه برخی از هم میهنان محترم غیر اصفهانی به اشتباه به آن بریانی می گویند.

این اشتباه از آنجا به وجود آمده که اصولاً این غذا در منزل پخته نشده و از مغازه خریداری می گردد (مانند کباب که از کبابی تهیه می شود )

و در واقع این هم وطنان  به اشتباه  نام شغل را به عنوان نام غذا در نظر گرفته اند.

 

این غذا بسیار لذیذ بوده اما متاسفانه چرب است و برای افراد مسن یا دارای چربی بالا توصیه نمی شود

بهترین مراکز تهیه آن اطراف میدان امام (نقش جهان ) - دروازه دولت (میدان امام حسین) می باشد

 

 

 

 

 

 

 

حلیم بادنجون

 

 


هلیم بادنجون

 

این غذا هم بسیار خوشمزه است و معمولا بریانی ها و کبابی ها آن را طبخ می کنند اما آشپزی ماه در خیابان احمد آباد بسیار معروف است
 

 
 

 

خورش ماست

 

 


خورش ماست

 

اگر برای ضیافتی بزرگ مانند جشن عروسی، میهمان اصفهانی ها باشید، میان انواع دسرهایی که سرو می شود، خورش ماست یکی از گزینه های حتمی است...البته اشتباه نکنید این غذا اصلا شباهتی به خورش های معمولی ندارد و اجزای اصلی اش را گوشت و البته ماست چکیده تشکیل می دهند و نشانه ای از یک میهمانی اصیل اصفهانی است. پس اگر به اصفهان آمدید این غذا را از دست ندهید

این دسر با مغزهایی مانند خلال پسته و بادام و البته زرشک سرخ شده سرو می شود که بهتر است از مخلوط مغزها استفاده شود. به این ترتیب مواد مغذی متنوع تری به بدن مصرف کننده خواهد رسید. در ضمن، این دسر اصلا نمک ندارد و از ماست چکیده شور یا ترش نیز استفاده نمی شود.

 

اکثر رستوران های اصفهان این غذا را ارائه می دهند

  

 

 

فرنی

 


فرنی

 

نوعی کرم کارامل سنتی اصفهان ،اما به سفیدی برف

یکی از غذا های مکمل سنتی اصفهان که مورد علاقه  اکثریت میهمانان قرار میگیرد فرنی می باشد که با شیره ی خرما یا انگور و گاهی با اختلاتی از آن دو  ویا گاهی با شکر مورد استفاده قرار میگیرد .

 

 

خیابان حافظ اصفهان و بازارچه چهار سوق نزدیک میدان امام از مراکز نوع باکیفیت آن هستند

 


گز اصفهان

 


ذر آخر جا دارد از گز اصفهان هم یادی بکنیم در انواع مختلف آردی - لقمه ای  - انگبین و ... تولید می شوند و معروف ترین آن  ها گز کرمانی (خیابان عبد الرزاق) - گز شیرین ( میدان امام )- گز مظفری می باشد

 

 

اجاره آپارتمان مبله منزل سوئیت در اصفهان و سایر نقاط کشور اگر به دنبال آپارتمان یا منزلی مستقل ، شیک ، نوساز و با تمامی امکانات رفاهی در شهر زیبای اصفهان هستید هم اکنون با ما تماس حاصل نمائید!

امکانات رفاهی کامل در مناطق مختلف شهر ونزدیک به اماکن دیدنی و تاریخی جهت مسافرین عزیز در تمامی فصول سال مهیا می باشد.

 

09380130041

 

/ 0 نظر / 157 بازدید